Jak tworzy się ruch pod konkretną tematykę? Czego można nie lubić w pracy choreografa? Zapraszamy na dziewiąty odcinek serii „Z chaosu sztuka” i rozmowę z Wojciechem Mochniejem – artystą dzielącym życie i twórczość pomiędzy Kanadą a Polską. Jego ostatni spektakl w naszym kraju to „Intercepted/Przechwycone” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca. Artysta opowiada o początkach współpracy z kieleckim zespołem, o tym, skąd pojawił się tytułowy temat przechwycenia oraz jak tworzy się scenografię i oświetlenie zanim spotka się z zespołem. Dowiemy się też, dlaczego ciężko jest być choreografem i jakie wymagania stawiane są tancerzom w nowym projekcie.

Zapraszamy do obejrzenia!

https://youtu.be/Ix_CWYGMcig

Z chaosu sztuka

Malarz ma do czynienia z pustym płótnem, poeta z białą kartką, muzyk z instrumentem… A jak to jest w przypadku choreografów? Ci zaczynają z pustą sceną i kilkoma osobami, których ciała mają wypełnić przestrzeń swoim ruchem. Ale jak to się dzieje, że z nieuporządkowanych elementów wyjściowych konstruowany jest spektakl teatru tańca? O to, jak można przekształcać ruch, pytamy choreografów i choreografki Polskiej Sieci Tańca 2020. Dopytujemy ich o to, jak pracują z kompozycją sceniczną, z muzyką, światłem i kostiumem, a także zadajemy ważne pytanie: czym jest dla nich choreografia? Robimy to w kontekście spektakli, które prezentują oni w ramach Polskiej Sieci Tańca 2020. W ten sposób chcemy pokazać odbiorcom, jak tworzenie spektaklu tańca wygląda za kulisami, a także pozwolić im wejść jeszcze głębiej w świat choreografów – ich uczuć, myśli i inspiracji.

Więcej o Polskiej Sieci Tańca na: https://pst.info.pl/​​​​​

koncepcja i produkcja serii Z chaosu sztukaMaciej Kuźmiński
redakcja – Zuzanna Jeglorz, Maciej Kuźmiński
zdjęcia i montaż – Paweł Szymkowiak

Przestrzeń udostępnił Teatr Rozbark.

Organizatorem Polskiej Sieci Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Galeria

Kielecki Teatr TańcaPlac Moniuszki 2B25-334 Kielce
Tel: 41 36 76 712Fax: 41 36 76 911Szkoła Tańca: Tel: 41 34 46 171
sekretariat@ktt.plwww.ktt.pl

Kielecki Teatr Tańca © 2024. All rights reserved.

Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca

Dyrektor
Dr Elżbieta Pańtak
e.pantak@ktt.pl

Zastępca dyrektora
Dr Grzegorz Pańtak
g.pantak@ktt.pl