Kielecki Teatr Tańca
Przestrzenie sztuki
"Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce" - Paulo Coelho
PRZESTRZENIE SZTUKI – TANIEC – edycja 2024/25
Program PRZESTRZENIE SZTUKI – TANIEC 2024/2025 realizowany przez Kielecki Teatr Tańca stanowi spełnienie wytycznych Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca z naszym akcentowaniem na rozwijanie współpracy środowisk instytucjonalnych ze środowiskami artystów niezależnych.
29-letnia historia i specyfika KTT jako miejskiej instytucji artystycznej powstałej drogą ewoluowania od funkcjonowania w formule artystów niezależnych, kolejno jako stowarzyszenie, a następnie przejście do formy instytucjonalnej, powoduje, iż głęboko rozumiemy potrzebę ustrukturowania działań z równoczesnym otwieraniem się na twórców i wykonawców działających niezależnie.
Dzięki współtworzeniu wydarzeń tanecznych z innymi ośrodkami i liderami z Kielc, regionu oraz Polski chcemy budować trwałe zainteresowanie sztuką tańca, przekonywać i udowadniać, iż taniec jest wspaniałym narzędziem do integracji, samodoskonalenia, rozrywki oraz otwartości społecznej.
Mamy również nadzieję, że przyniesie to w najbliższej przyszłości możliwość powstania nowych dwóch sposobów organizacji sztuki tańca w Polsce tzn. „stałych centrów choreograficznych” i „wędrujących PS”, dających w ten sposób trwałość logistyczną i otwartość na nowe, kreatywne miejsca tańca. Da to również impuls i potwierdzenie dla włodarzy innych miast, że warto długofalowo zainwestować w specjalistyczne instytucje artystyczne dedykowane wyłącznie sztuce tańca.
Jesteśmy przekonani, że Działania: artystyczne, edukacyjne, popularyzatorskie i prozdrowotne prowadzone przez nas dodadzą dynamiki rozwojowi tańca w Polsce. Utrwalać będą istotną dla współczesnej społeczności rolę tańca jako pięknego i dobrego sposobu spotykania się człowieka z człowiekiem.
Zespół kuratorski Przestrzeni Sztuki – Taniec w Kieleckim Teatrze Tańca 2024/2025
Dyrektorzy KTT: dr Elżbieta Pańtak i dr Grzegorz Pańtak
PRZESTRZENIE SZTUKI – edycja 2023
Nadeszła odpowiednia chwila, by poinformować Państwa o oficjalnym uruchomieniu w Kieleckim Teatrze Tańca znanego już z trzech, wcześniejszych, edycji programu „Przestrzenie Sztuki”, który powstaje pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W tym roku operatorem Programu w Województwie Świętokrzyskim jest Kielecki Teatr Tańca we współpracy z partnerskim ośrodkiem: Centrum Kultury w Lublinie.
Program tegorocznych Przestrzeni Sztuki w naszym województwie zapowiada się niezwykle różnorodnie: złoży się na niego aż 13 projektów (zarówno dużych, realizowanych z pełnym rozmachem, jak i kameralnych).
Dla naszych odbiorców przygotowaliśmy urozmaiconą ofertę wydarzeń, przede wszystkim o charakterze artystycznym, ale również edukacyjnym, prospołecznym, jak i społecznym.
Wśród projektów znajdą się: warsztaty taneczne, spektakle, konkursy, czy też kino tańca.
Nasze propozycje będą skierowane do szerokiego grona osób, m.in. :
– zajmujących się tańcem jedynie amatorsko,
– uczestniczących w wydarzeniach Teatru jako obserwatorzy,
– zawodowych artystów tańca.
Do wzięcia udziału w projektach zaprosimy nie tylko osoby dorosłe, czy też seniorów ale również dzieci oraz młodzież.
Szczegółowe informacje na temat Programu dostępne są w pliku.
Zachęcamy Państwa również do śledzenia naszej strony internetowej i poszczególnych zakładek, dostępnych pod adresem, jak i w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram.
Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu PRZESTRZENIE SZTUKI, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.
PRZESTRZENIE SZTUKI – edycja 2022
Program tegorocznych, już trzecich Przestrzeni Sztuki w naszym województwie był niezwykle bogaty, złożyło się na niego wiele wydarzeń, zarówno dużych, realizowanych z pełnym rozmachem, jak i kameralnych.
– Przestrzenie Sztuki pozwalają nam działać nieszablonowo – mówi wicedyrektor Kieleckiego Teatru Tańca, współtwórca programu Grzegorz Pańtak. – Ich celem jest integracja artystyczna, łączenie różnych rodzajów sztuki: tańca, teatru, opery, muzyki, ale również rozszczelnianie instytucji poprzez dawanie możliwości pracy artystom niezależnym i instytucjonalnym.
„Barbaricum” łączy
Przykładem wykorzystania możliwości stwarzanych przez Przestrzenie Sztuki była premiera spektaklu pt. „Barbaricum”.
– Dzięki projektowi mogliśmy dać szansę młodemu choreografowi Arturowi Grabarczykowi pracującemu przy wsparciu Elżbiety Pańtak. Mam przekonanie, iż dla niego realizacja tego widowiska była ważną szansą pracy z dużym, różnorodnym zespołem wykonawczym – wyjaśnia Grzegorz Pańtak. – Udział w tym projekcie brali zawodowi artyści Kieleckiego Teatru Tańca, tancerze niezależni, trio akrobatyczne, muzycy z zespołu Dym oraz grupa seniorów, która uczestniczyła także w warsztatach muzyczno-tanecznych.
Efektem ich pracy był multimedialny spektakl przenoszący widzów do czasów epoki żelaza. Zagrano go dwa razy na Dużej Scenie KTT, nagranie udostępniła także dwukrotnie Telewizja Polska, a teatr postanowił włączyć go do repertuaru. Kolejny pokaz zaplanowano na 19-go lutego przyszłego roku.
Wsparcie niezależnych artystów
Artystom niezależnym oddano też realizację premiery kameralnej. W konkursie wybrano autorski projekt z wiodącą rolą tańca, opracowany przez rezydentów, wykonawców scenicznych i twórców: choreografa, scenografa, kostiumografa, kompozytora, reżysera światła. KTT zapewnił im wsparcie produkcyjne oraz stworzył warunki do przygotowania spektaklu i jego prezentacji. W efekcie, w listopadzie widzowie mogli zobaczyć na Małej Scenie KTT „Niesamowicie blisko” w choreografii Artura Grabarczyka.
Podobny cel wsparcia młodych artystów i zaoferowania im profesjonalnych warunków do pracy ma program „Rezydencja choreograficzna”. Wzięły w niej udział Katarzyna Wsół i Berenika Woś oraz Alicja Jarząbek i Wiktoria Kozłowska. Przestrzenie Sztuki to także możliwość współpracy z artystami poprzez projekt pn. Nauczyciel w podróży, polegający na delegowaniu i przyjmowaniu tancerzy z 5 działających w projekcie ośrodków. – To szansa na poznanie nowych, ciekawych osobowości, z którymi najprawdopodobniej byśmy się nigdy nie spotkali, to zdobywanie doświadczeń i integracja środowiska – dodaje wicedyrektor. – Nasi tancerze Mateusz Wróblewski i Kamil Zdańkowski prowadzili warsztaty taneczne tańca jazzowego w Białymstoku, Lublinie, Łodzi i Katowicach. Natomiast w Kielcach gościliśmy na zasadzie wymiany pedagogów z innych ośrodków.
Uczta dla widzów
W ramach projektu Przestrzenie Sztuki na różnych scenach prezentowano spektakle taneczne: – Gościliśmy w Buskim Samorządowym Centrum Kultury z „One hundred falls”, w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, w Kielcach prezentowali spektakl dyplomowy studenci kierunku taniec z AHE Łodzi a na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej widowisko „We love Chopin” pokazali artyści z Opery Podlaskiej – wylicza Grzegorz Pańtak. – Dzięki projektowi wystawiono „Cienie wieży” (specjalnie dla uczestników Konferencji polskiego forum choreologicznego i zaproszonej widowni), w przestrzeni dworca w Kielcach Teatr Nowszy zatańczył „Odyseję” a za „stalową kurtyną” w siedzibie KTT Teatr „Zawirowania” z Warszawy „Przesycone mgłą”, był także spektakl Polskiego Teatru Tańca „ Koczkodanse”.
Tłumnie na scenie, tłumnie przed sceną
Powstały też spektakle integrujące różne środowiska: z Młodzieżowym Domem Kultury w Kielcach widowisko społeczno-artystyczne pt. „Niekończąca się baśń”, autorstwa Wiesława Andrzejewskiego, Andrzeja Wolskiego oraz Mirosława Ziąbera. To projekt o charakterze społecznym, który opowiada o problemach współczesnej młodzieży. Przedstawili go uczestnicy zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury. Zainteresowanie tym spektaklem było ogromne.
Bardzo duży odzew miał „CK Hip Hop Festiwal”, wydarzenie w formie konkursowej, o charakterze ogólnopolskim, popularyzujące streetowe formy taneczne. Przy okazji festiwalu powstał też spektakl „Hip hopowa podróż do przeszłości” wracający do korzeni kultury hip-hopu, który jest nie tylko muzyką, lecz również tańcem, kulturą i stylem życia. W spektaklu wystąpili młodzi artyści ze Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca, Szkoły Tańca „Kosmos” z Białobrzegów oraz Szkoły Tańca „Progres” z Ostrowca Świętokrzyskiego prezentując autorskie układy. W spektaklu wykorzystano klasyczny rap, funk, jamajski dancehall, muzykę elektroniczną, a nawet hity Michaela Jacksona. Poza tancerzami na scenie pojawił się narrator – legenda polskiego beatboxingu – Jakub ZGAS Żmijowski. Co ważne spektakle pokazane zostały we wszystkich trzech miastach i wszędzie były bardzo gorąco przyjmowane i oklaskiwane.
Trochę inny charakter miał konkurs zespołów teatralnych „Ciało Wzruszone”. Wzięło w nim udział 6 zespołów – 80 tancerek i tancerzy.
Taniec obecny wszędzie
Założeniem Przestrzeni Sztuki jest wkraczanie w coraz to inne miejsca. W tym roku warsztaty z pokazami tanecznymi, wykładami o tańcu organizowano np. w Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie wystawę lalek w strojach narodowych uświetniły pokazy tańców narodowych w wykonaniu tancerzy KTT i tancerzy ludowych.
Taniec zagościł także w Geonaturze, Anna Budnicka przygotowała choreografię do widowiska taneczno-muzycznego „Legenda o Hilarym Mali”, w którym udział wzięli artyści z zespołów młodzieżowych. Towarzyszyła im muzyka na żywo w wykonaniu Studium Instrumentów Etnicznych.
Z kolei aktorzy Teatru Lalki i Aktora Kubuś gościli w KTT na wspólnych warsztatach z tancerzami, wymieniano się doświadczeniem i umiejętnościami w zakresie tańca i animacji lalek.
Uwaga organizatorów propagujących wiedzę o tańcu skupia się zarówno na seniorach, dla których organizowane są warsztaty taneczne (w tym roku z tańca towarzyskiego), jak i na przedszkolakach. W czterech kieleckich przedszkolach odbyły się zajęcia dla dzieci nadwrażliwych i ich rodziców o komunikacji pozawerbalnej i wykorzystaniu tańca jako środka porozumienia i integracji. Koncepcję opracowała i zajęcia prowadziła Anna Piotrowska.
Inną ciekawą propozycją były warsztaty ze stepowania oraz ekspresji teatralnej, a także spotkania z ciekawymi ludźmi sztuki. Zbigniew Kocik prowadził warsztaty z mowy ciała, Jirina Nowakowska ze stepowania a zajęcia aktorskie Karolina Nowakowska-Mielcarz i Bartosz Martyna.
O tańcu mówili także w trakcie spotkań na antenie Radia Kielce znani tancerze, choreografowie i krytycy muzyczni np. Ewa Wycichowska i Sławomir Pietras, Katarzyna Gardzina i Hanna Raszewska.
– Szukając sposobów propagowania tańca zaproponowaliśmy także cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty fotograficzne „Dancing Outdoors”, nad którymi pieczę merytoryczną sprawował Bartosz Kruk – dodaje Grzegorz Pańtak. – Dzięki temu powstały bardzo ciekawe fotografie tancerzy we wnętrzach Filharmonii Świętokrzyskiej, w Muzeum Narodowym, Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku, w Bazie Zbożowej, w Targach Kielce, Chęcinach. Zdjęcia pokazywane były na wystawie przed premierą „Barbaricum”.
Przestrzenie Sztuki w liczbach
Tegoroczny program Przestrzeni Sztuki był bogaty, to 25 projektów, 16 premier i nowych przedsięwzięć kulturalnych, około 100 wydarzeń: prezentacji spektakli, warsztatów, spotkań, wystaw, konkursów, na których wręczono ponad 20 nagród pieniężnych, a także puchary, medale i pamiątkowe dyplomy. Na widowni zasiadło ponad 6 tysięcy osób, wstępne dane mówią o ponad 40 tysiącach odbiorców online. W realizację projektów zaangażowanych było około 1200 artystów i 300 wolontariuszy, a także ponad 700 innych osób. KTT pozyskał blisko 50 Partnerów i Instytucji wspierających.
Realizacja projektu Przestrzenie Sztuki możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury, które w tym roku przekazało na ten cel 600 tys. zł, KTT dołożył 120 tys. zł. Skala tego Programu w KTT jest tak duża, iż specjalne biuro koordynujące w Przestrzenie Sztuki w KTT prowadzi specjalny pracownik – Danuta Śliwa.
– Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku Program także będzie realizowany i to w podobnej skali – mówi Grzegorz Pańtak.
Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem Programu Przestrzenie Sztuki w Województwie Świętokrzyskim jest Kielecki Teatr Tańca.
Podsumowanie programu Przestrzenie Sztuki - edycja 2022 ukazało się w internetowym wydaniu echodnia.eu.
PRZESTRZENIE SZTUKI – edycja 2021
To rozwijany pod auspicjami Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury.
Decyzją Pana Piotra Glińskiego Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu jednym z pięciu operatorów w dziedzinie tańca jest Kielecki Teatr Tańca, który na realizację otrzymał dofinasowanie w kwocie 500 000 zł. Podobnie jak w pierwszej tak i w drugiej edycji działania Kieleckiego Teatru Tańca w ramach Przestrzeni Sztuki oparte są o program, którego autorami jest dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca: Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak.
Kielecki Teatr Tańca w ramach Przestrzeni Sztuki 2021 zrealizował następujące projekty:
*projekty artystyczne: Świętokrzyska Raga – Wytańczyć poezję, Warsztaty z pedagogami open call, Cztery Pory Roku, Cztery Pory Roku – zintegruj się twórczo, Nauczyciel w podróży, Warsztaty fotograficzne Dancing Outdoors, Warsztaty filmowania tańca Film and Edit THE DANCE! Spektakl “Ballady bez romansów. Mickiewicz Wzruszony”, Spektakl Premiera kameralna – open call,
*projekty choreograficzne: Rezydencja choreograficzna – warsztatowa, Spotkania konkursowe „Ciało wzruszone”,
*projekty edukacyjne: Kuchnia w tańcu – videoblog kulinarny, W dwóch słowach o tańcu, Warsztaty taneczne dla seniorów, praktyka i teoria, Warsztaty „Idę przez życie tanecznym krokiem”, Taniec w literaturze, Dostęp do sali warsztatowej – Open Call.
Podczas minionej edycji Programu Przestrzenie Sztuki 2021 zrealizowaliśmy 17 projektów , na które złożyło się 135 wydarzeń kulturalnych . Zgromadziły one ponad 25 tysięcy widzów : na żywo , podczas emisji telewizyjnych i w mediach społecznościowych.
Do projektów zaangażowano 780 artystów i 450 innych osób obsługujących wydarzenia.
Pozyskaliśmy blisko 40 partnerów i instytucji lokalnych do udziału w realizacji projektów.
Nasze działania czynnie wspierała spora grupa 250 wolontariuszy.
Mamy nadzieję ,że przyszłe edycje programu , w tym najbliższa –Przestrzenie Sztuki 2022 będą równie bogate w artystyczne wydarzenia i niezapomniane emocje oraz będą spoiwem integrującym działalność artystyczną Kieleckiego Teatru Tańca jako Operatora Przestrzeni Sztuki z potencjałem lokalnych instytucji kulturalnych i mediów.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia fotorelacji w poszczególnych zakładkach ze wszystkich wydarzeń minionych edycji : Przestrzenie Sztuki 2020 i 2021
Szczegółowy harmonogram projektów na rok 2021 przedstawiał się następująco:
1. PROJEKT ARTYSTYCZNO – EDUKACYNO – ARCHIWIZUJĄCY
tytuł: Świętokrzyska Raga – Wytańczyć poezję
realizacja: 26 czerwca 2021 i 16 września 2021
2. SPOTKANIA KONKURSOWE-COMPETITION MEETINGS
tytuł: Ciało wzruszone
realizacja: 28-30 czerwca 2021
3. PROJEKT PROZDROWOTNY
tytuł: Kuchnia w tańcu – videoblog kulinarny
realizacja: czerwiec 2021
emisja w mediach społecznościowych i TVP3 Kielce na przełomie października i listopada
4. PROJEKT EDUKACYJNO – POPULARYZATORSKI
tytuł: W dwóch słowach o tańcu
realizacja: czerwiec – listopad 2021
5. PROJEKT EDUKACYJNO – ARTYSTYCZNY
tytuł: Warsztaty z pedagogami open call
realizacja: 29-30 czerwca 2021
6. PROJEKT EDUKACYJNY I PROZDROWOTNY
tytuł: Warsztaty taneczne dla seniorów, praktyka i teoria
realizacja: 15 lekcji – 5 lekcji czerwiec, 5 lekcji lipiec, 5 lekcji sierpień
7. PROJEKT EDUKACYJNO-POPULARYZATORSKI
tytuł: Dostęp do sali warsztatowej – Open Call
realizacja: lipiec-grudzień 2021
8. REZYDENCJA CHOREOGRFICZNO – WARSZTATOWA
tytuł: Rezydencja choreograficzna – warsztatowa
realizacja: wrzesień-listopad 2021
9. WYDARZENIE ARTSTYCZNO – EDUKACYJNE – POPULARYZATORSKIE
tytuł: Dancing Outdoors
realizacja: 10-12 września 2021
Zdjęcia, które były efektem warsztatów Dancing Outdoors zostały zaprezentowane podczas trzech wystaw:
- na Foyer Dużej Sceny, w siedzibie KTT
- w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach
- w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach: Poczytalni na dVorcu „Mediateka”.
10. WYDARZENIE PROSPOŁECZNE ORAZ PROZDROWOTNE W FORMIE WARSZTATÓW
tytuł: Idę przez życie tanecznym krokiem
realizacja: wrzesień, październik, listopad 2021
11. PREMIERA SPEKTAKLU CZTERY PORY ROKU
tytuł: Cztery Pory Roku
realizacja: 24-26 września 2021
12. CZTERY PREZENTACJE REPERTUAROWE POŁĄCZONE Z DZIAŁANIEM INTEGRUJĄCYM
tytuł: Cztery Pory Roku – zintegruj się twórczo
realizacja: wrzesień 2021
zostały zaprezentowane w: Ostrowcu Świętokrzyskim, Jędrzejowie, Starachowicach i Kielcach.
13. PROJEKT EDUKACYJNO – POPULARYZATORSKI
tytuł: Taniec w literaturze
realizacja: wrzesień 2021
I edycja – 31 sierpnia 2021 r. Mała Scena Kieleckiego Teatru Tańca
II edycja – 2 września 2021 r. Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach: Poczytalnia na dVorcu „Mediateka”
14. PROJEKT EDUKACYJNO – ARTYSTYCZNY
tytuł: Nauczyciel w podróży
realizacja: październik-listopad 2021
Małgorzata Ziółkowska – reprezentantka Kieleckiego Teatru Tańca przeprowadziła warsztaty taneczne z dziedziny tańca jazzowego w trzech ośrodkach: Lublin (MDK Chełm), Katowice (Miasta Ogrodów), Łódź (Materia)
15. PROJEKT SPOŁECZNO – ARTYSTYCZNY
tytuł: Ballady bez romansów. Mickiewicz Wzruszony
realizacja: 18-23 października 2021
emisja w TVP 3 Kielce: 27 listopada 2021 r.
16. WYDARZENIE ARTYSTYCZNO – EDUKACYJNE
tytuł: Film and Edit THE DANCE!
realizacja: 26-30 października 2021
Efektem tegorocznej edycji warsztatów Film and edit the dance! jest etiuda filmowa pt. „Silent Rage”, z udziałem tancerzy KTT
17. PREMIERA KAMERALNA – KOPRODUKCJA
Premiera kameralna – open call pt. „Blisko”
realizacja: 8-12 listopada 2021
PRZESTRZENIE SZTUKI – informacje o pilotażu
Tworząc warunki dla rozwoju aktywności artystycznej, Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, startują z pilotażowym programem powołania ogólnopolskich Przestrzeni Sztuki, interdyscyplinarnych centrów kultury prowadzonych we współpracy Ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierających się na istniejących instytucjach kultury.
Konferencja inauguracyjna odbyła w lipcu 2020, można ją obejrzeć pod tym linkiem: https://youtu.be/RTDFHflGeXQ.
Idea programu opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Edycja pilotażowa planowana na rok 2020 obejmuje powołanie ośmiu Przestrzeni Sztuki – czterech ogniskujących wokół tańca i czterech, w których wiodący będzie teatr. Program będzie mieć charakter interdyscyplinarny i włączający różne dziedziny działalności artystycznej. Zapewni przestrzeń z odpowiednią infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych, a zarazem w jego ramach będzie prowadzona działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne. Przestrzenie Sztuki to nowa jakość w zarządzaniu kulturą, nowoczesny model budowania współpracy i infrastruktury dla działalności artystycznej i edukacyjnej w dziedzinie tańca, teatru i muzyki promieniujących na cały region.
Program uwzględnia kompleksowe rozwiązanie fundamentalnych problemów hamujących rozwój polskich środowisk twórczych, takich jak niewystarczająca infrastruktura, ograniczone możliwości tworzenia i regularnego prezentowania polskich dzieł artystycznych, niewielka wymiana artystyczna pomiędzy ośrodkami regionalnymi, odpływ polskich artystów za granicę spowodowany brakiem możliwości rozwoju w kraju i niski dostęp publiczności do oferty artystycznej we wskazanych regionach.
Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.
W długiej perspektywie, po zakończeniu i ewaluacji pilotażu, Przestrzenie Sztuki mogłyby powstać na terenie całego kraju.
Przestrzenie Sztuki będą prowadzić następujące działania:
- prezentacje spektakli;
- rezydencje twórcze;
- warsztaty i projekty edukacyjne;
- projekty animacyjne i społeczne;
- szkolenia i coaching dla artystów;
- wspieranie badań w zakresie sztuki;
- udostępnianie sal warsztatowych oraz wsparcie promocyjne artystów.
Pilotaż rozpocznie się w lipcu i potrwa niemal do końca 2020 roku.
Operatorzy
Katowice
Operator: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego
Partnerzy: Stowarzyszenie Imagination Space Center, Fundacja Jazdaa Polska!, Teraz/ Now Collective (Holandia), nieformalna grupa artystyczna Vagabond Physical Collective
Kielce
Operator: Kielecki Teatr Tańca (miejska instytucja artystyczna)
Lublin
Operator: Centrum Kultury w Lublinie
Łódź
Operator: Materia
Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi
Olsztyn
Operator: Teatr im. Stefana Jaracza
Rzeszów
Operator: Teatr im. Wandy Siemaszkowej
Zielona Góra
Operator: Lubuski Teatr w Zielonej Górze
Osoby do kontaktu w Instytucie Muzyki i Tańca:
Aleksandra Dziurosz, kierowniczka projektu (TANIEC)
Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, kierowniczka projektu (TEATR)
Kontakt z mediami w IMIT:
Agata Szymczak, kierowniczka ds. promocji Instytutu Muzyki i Tańca, Mail: agata.szymczak@imit.org.pl / 602 311 955
Osoby do kontaktu w Kieleckim Teatrze Tańca:
Daniel Czwartosz, kierownik impresariatu KTT, Mail: impresariat@ktt.pl / 605 044 423
Grzegorz Pańtak zastępca dyrektora KTT, Mail: g.pantak@ktt.pl / 603 935 699