Wydarzenie w formie pokazu artystycznego i młodzieżowych warsztatów artystyczno – integracyjnych odbywa się w Kapkazach Szkole Wrażliwości w ramach XIII Festiwalu Wędrowania.

Celem wydarzenia jest popularyzacja poezji pochodzącego z Suchedniowa Jana Gajzlera, który w niezwykle piękny sposób opisywał walory ziemi świętokrzyskiej, sięgając do lokalnych legend, ludowych przekazów i bajań.
Taneczne widowisko plenerowe ilustrujące poezję świętokrzyskiego poety w opracowaniu muzycznym zespołu Gędzi Chór odbywa  się z udziałem młodzieży tańczącej w Szkole Tańca KTT.

Autorsko zaaranżowane utwory literacko – muzyczne wykonywane „na żywo” połączone ze specjalnie przygotowaną choreografią stanowić będą rodzaj „powrotu do korzeni i ludowej mądrości”. W taneczno – muzycznym wydarzeniu połączy się siła tradycji i kultury regionu z jej kreatywną współczesnością. Soczystość i bogactwo opisów przyrody zawarte w poezji Gajzlera oddane tańcem, dadzą szansę na stworzenie misterium, obrzędu – swoistego echa Puszczy Jodłowej.

Miejsce odbywania się wydarzenia – urokliwa okolica wsi Kapkazy, daje również możliwość dotarcia ze sztuką tańca do miejsc odległych od centrów kultury, a tym samym do widza spoza głównego nurtu odbiorców. Częścią scenografii widowiska będzie naturalne otoczenie wiejskiego podwórka, a w drugim planie Bukowa Góra i rozległe pasiaki pól w Świętokrzyskim Parku Narodowym.
Tańcząca młodzież będzie miała także warsztaty ceramiczne pod hasłem „Taniec zaklęty w glinie”, podczas których zapozna się i będzie mogła tworzyć własne prace ceramiczne pod okiem liderów Szkoły wrażliwości z Kapkazów.

 

Kapkazy – Szkoła Wrażliwości to niezwykłe miejsce spotkań artystów i miłośników sztuki. Założyli ją i prowadzą Ewa Skowerska i Mariusz Kosmalski. W starej stodole powstała galeria ceramiki i scena teatralna, a w przedwojennej obórce pracownia ceramiczna. Odbywają się tam różnego rodzaju spotkania kulturalne: przedstawienia, koncerty, wystawy plastyczne, warsztaty ceramiczne i teatralne, warsztaty z zakresu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, wernisaże, prezentacje artystyczne. Tu krzyżują się polne i miejskie drogi różnych artystów, stowarzyszeń i inicjatyw.
Kapkazy – Szkoła Wrażliwości to projekt, który w 2002 r. uzyskał pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Fundacje Wspomagania Wsi na Najlepszy Agroturystyczny Produkt Regionalny, a w 2013 r. znalazł się na stworzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi liście Hitów Turystyki Wiejskiej jako produkt flagowy.Bardzo ważnym elementem tego projektu jest współpraca z sąsiednimi gospodarstwami m.in. Zagroda Świętokrzyska, Stadnina Manoah, Dom Pod Bocianim Gniazdem, Gospodarstwo Na Górce. W ramach szeroko rozumianej współpracy zrealizowany został projekt – stypendium „Dzbaniska – Źródliska” sfinansowany ze środków MKiDN.
Do współpracy zaproszony zostanie Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zajmujący się także pielęgnowaniem kultury regionalnej oraz Centrum Wolontariatu w Kielcach, którego wolontariusze zajmą się przygotowaniem organizacyjnym wydarzenia.

 

GĘDZI CHÓR

Spotkaliśmy się w 2017 roku by stworzyć tylko jedną piosenkę potrzebną w projekcie ale po roku regularnego grania i paru koncertach poczuliśmy, że tworzymy zespół – tak powstał Gędzi Chór. Dziś już nie wyobrażamy sobie życia bez naszych spotkań, prób, koncertów. Na początku 2020 roku ujrzała świat nasza debiutancka płyta „Świętokrzyska Raga” na której znajduje się 13 utworów w większości do tekstów suchedniowskiego poety Jana Gajzlera. Tworzymy autorską muzykę nieprzypisaną do żadnego konkretnego stylu; niektóre utwory bliskie są poezji śpiewanej, inne piosenki aktorskiej, piosenki turystycznej a niektóre ocierają się o tzw.“neofolk” czyli czerpią ze źródeł muzyki ludowej w sposób bardzo swobodny i dowolny. Trzon instrumentalny to dwie gitary wzbogacone niekiedy o brzmienia liry korbowej, cytry, kalimby czy fletu. Czasami śmiejemy się z siebie mówiąc, że nie tyle gramy i śpiewamy co … Gędzimy.

 

 

Choreografia: Anna Budnicka, Paweł Żołądek

Muzyka: Norbert Koniu Konieczkiewicz i Mariusz Kosmalski

Teksty poetyckie: Jan Gajzler i Ewa Skowerska

 


Galeria

Kielecki Teatr TańcaPlac Moniuszki 2B25-334 Kielce
Tel: 41 36 76 712Fax: 41 36 76 911Szkoła Tańca: Tel: 41 34 46 171
sekretariat@ktt.plwww.ktt.pl

Kielecki Teatr Tańca © 2024. All rights reserved.

Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca

Dyrektor
Dr Elżbieta Pańtak
e.pantak@ktt.pl

Zastępca dyrektora
Dr Grzegorz Pańtak
g.pantak@ktt.pl