27-03-2022 19:00


Premierowy spektakl pt. „SM. Masochistyczne obrazy ojciec-syn” zostanie zaprezentowany na 13. Interdyscyplinarnym Festiwalu Wielkopostnym Nowe Epifanie 2022,  organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Spektakl odbędzie się w Budynku Laboratorium w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, w Warszawie. Szczegółowe informacje na temat spektaklu znajdują się na stronie noweepifanie.pl.

 

„SM. MASOCHISTYCZNE OBRAZY OJCIEC-SYN”

PREMIERA

Choreografia: Tobiasz Sebastian Berg

Dramaturgia: Beniamin M. Bukowski

Opracowanie muzyczne: Karol Osman

Przestrzeń i kostiumy: Barbara Bińkowska

Obsada:

Bartłomiej Banasiak, Szymon Pacholec, Dawid Pieróg, Aleksander Staniszewski, Mateusz Wróblewski, Kamil Zdańkowski, Piotr Ziółkowski

 

Twórcy spektaklu przyjrzą się relacjom ojciec – syn, które znamy z przypowieści o synu marnotrawnym przedstawionej w Ewangelii według św. Łukasza, z „Syna marnotrawnego” Siergieja Prokofiewa czy malarstwa związanego z tą tematyką. Artyści obudują tę opowieść współczesnymi kontekstami psychologicznymi, społecznymi i filozoficznymi.

A jaką wybiorą dla tego tematu formę?

Powstająca choreografia jest stanem ciała oraz emocjonalnością i zmysłowością syna w sytuacji mierzenia się z sylwetką ojca i swoją własną męskością. Podczas tego spotkania twórczego staramy się pracować nad językiem naszych ciał. Z próby na próbę odbiegamy od tańca klasycznego, to często jest tylko forma, już bardzo archaiczna jako choreografia. Poprzez otwarte i rozwibrowane w tańcu współczesnym ciało poruszą tematy słabości syna w stosunku do figury ojca, słabości męskiej, dziecięcej miłości syna do ojca określanej przez Zygmunta Freuda miłością erotyczną oraz symbolicznym „zabójstwem” ojca jako aktem wejścia w dorosłość.

 

Pod tym linkiem znajduje się wywiad z choreografem opowiadającym o inspiracjach do spektaklu i jego procesie twórczym.

 

Spektakl powstał we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii. Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Czemuś mnie opuścił?”.


Galeria

Kielecki Teatr TańcaPlac Moniuszki 2B25-334 Kielce
Tel: 41 36 76 712Fax: 41 36 76 911Szkoła Tańca: Tel: 41 34 46 171
sekretariat@ktt.plwww.ktt.pl

Kielecki Teatr Tańca © 2024. All rights reserved.

Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca

Dyrektor
Dr Elżbieta Pańtak
e.pantak@ktt.pl

Zastępca dyrektora
Dr Grzegorz Pańtak
g.pantak@ktt.pl