dua scena Kieleckiego Teatru Tańca

18 padziernika zapowiada się rwnie imponująco jak pierwszy dzień warsztatw.

Zapraszamy na dwa spektakle wieczorne:

Pierwszym będzie spektakl Kobieta, w wykonaniu krakowskiego Zespołu Tańca Irlandzkiego Eriu.
W drugiej części wieczoru zobaczymy najnowszą produkcję Kieleckiego Teatru Tańca pt.: Święto wiosny. Swiętokrzyska magia praczasw w choreografii Angelin Preljocaj-a

Bilety w cenach 30, 40, 50 zł do nabycia od 7 padziernika 2013 w kasie Kieleckiego Tetaru Tańca, Plac Moniuszki 2B (wejście od strony kawiarni Antrakt). Ceny biletw dla warsztatowiczw: 20, 30, 40 zł. Rezerwacje mozna składać ju dziś.

KOBIETA http://www.youtube.com/watch?v=U0NgC5vmM1g to opowieść o trzech obliczach kobiecości. Nastroje, przemyślenia, uczucia, ktre choć teoretycznie przypisane do wieku, często zupełnie niezalenie od niego, przeplatają się w kobietach przez całe ycie. W symboliczny sposb podkreślimy je trzema kolorami:

1. biały – dzieciństwo, niewinność, harmonia, nieposkromiona radość ycia
2. czerwony – młodość, odkrywanie siebie i świata, sensualność, buńczuczność
3. zielony – dorosłość, dojrzałość, mądrość, dystans do siebie i świata.

Spektakl „Kobieta” tworzą przepiękna muzyka, taniec oraz pieśni irlandzkie.

                                                                               Z kobietą nie ma artw – w miłości czy w gniewie
                                                                               Co myśli, nikt nie zgadnie; co zrobi nikt nie wie. 
                                                                               (Aleksander Fredro)

Choreografia i reyseria: Agata Kowalczyk

Muzyka: Lord of the Dance, Riverdance, Secret Garden, Michael McGoldrick, Clannad

tańczą: Agata Kowalczyk, Agata Maciejewska, Barbara Lepionka, Joanna Baraniak, Małgorzata Śliwa, Elbieta Manias, Kinga Szuba, Agata Błeszyńska, Anna Surdek, Joanna Guzy, Maria Fornal, Kamila Paulewicz

Śpiew: Klaudyna Gralska
Akompaniament: Krzysztof Buratyński

Wiersze czyta: Małgorzata Śliwa

Zespł Eriu działa w Krakowie od 2006 roku. Powstał z inicjatywy kilku pasjonatek tańca, ktre, oczarowane muzyką irlandzką, zapoczątkowały istnienie grupy. Na swoją patronkę wybrały Eriu – w mitologii celtyckiej boginię suwerenności i uosobienie Irlandii.
Obecnie Eriu liczy ju kilkanaście mocno zaangaowanych w prace zespołu osb, ktrych emocje i namiętności tworzą jego finezyjny koloryt. Z plątaniny najprzerniejszych myśli, zamiarw, upodobań rodzą się ciekawe rozwiązania sceniczne oraz klimatyczne choreografie.
Muzyka i taniec są dla nas jednocześnie odkryciem i podrą, zagadką i kluczem. Dzięki nim zaglądamy do świata baśni, elfw i druidw. Miniatury taneczne, ktre kiełkują na tak niezwykłym gruncie, to obrazy delikatnie szkicowane ciałem i kolorowane ruchem. Czasem są to opowieści pełne liryzmu, innym razem przedstawiają starcie wichrw i burz z piorunami…

ŚWIĘTO WIOSNY  /Le Sacre Du Printemps/ http://www.youtube.com/watch?v=n3hbU-UiPoY&list=TL7CO-t-aRy5NrbxIq78-3GEG9M4uZdptw

muzyka IGOR STRAWIŃSKI
choreografia ANGELIN PRELJOCAJ
premiera 16.03.2013

Premiera Święta wiosny w choreografii Angelin Preljocaj’a odbyła się  w 2001 r. w Staatsballett Berlin. W premierze udział wzięli tancerze Ballet Preljocaj i Staatsballett Berlin. Preljocaj rozgrywa akcję spektaklu w minimalistycznej scenografii. W przestrzeni, w ktrej dokonana zostanie ofiara, znajdują się sześciany imitujące trawiasty grunt. Ta oszczędna, surowa sceneria uwydatnia pierwotną, silną relację pomiędzy naturą a człowiekiem. Staje się nie tyle tłem, co wspłuczestnikiem barbarzyńskiego obrzędu. Choreografia Preljocaja uwydatnia rozdwięk pomiędzy konstytutywnym,  pierwotnym związkiem człowieka z naturą, a kruchą, złudną relacją z drugim człowiekiem. Dramatyzm rozgrywających się wydarzeń spotęgowany jest  realistycznym ukazaniem relacji i agresji.

Męczyni obserwują zmysłowo poruszające się kobiety. Narasta energia witalnej seksualności. Soczystość i gwałtowność ruchw potęguje wspłodczuwanie tworzących się par. W rytmicznym pędzie Gromada wpada w trans, podczas ktrego przenika przez nią myśl naznaczenia ofiary. Staje się to niepostrzeenie. Gromada otacza Wybraną ze wszystkich stron. Ona rozpaczliwie prbuje uciec z rytualnego kręgu, szarpie się, dziko i gwałtownie broni swego istnienia. Jest świadoma nieuchronności własnego, okrutnego losu, mimo to pierwotne instynkty kaą jej zawzięcie walczyć. Grupa pozostaje nieugięta. Zdziera z Wybranej ubranie, by dokonać rytualnego gwałtu. Upokarzana ofiara zapamiętale broni się nadal, jednak finał obrzędu zblia się nieuchronnie…

Święta wiosny naley do arcydzieł sztuki tanecznej i muzycznej. Słynna prapremiera odbyła się 29 maja 1913 r. w Paryu. Zrealizowana przez Igora Strawińskiego i Wacława Niyńskiego, we wspłpracy z Baletami Rosyjskimi Siergieja Diagilewa, wywołała niespotykany dotąd skandal dzieląc publiczność na zwolennikw i przeciwnikw tego kontrowersyjnego baletu.

Do dziś powstają autorskie wersje tego przedstawienia tworzone przez najbardziej cenionych, światowych choreografw takich jak: Pina Bauch, Maurice Bejart. Niezwykłym dziełem jest rwnie wersja wybitnego i uznanego Angelina Preljocaj’a, zrealizowana dla cenionego, polskiego zespołu Kieleckiego Teatru Tańca, ktry występował rwnie m.in. w filmie muzyczno-baletowym „Siedem bram Jerozolimy” nominowanym do nagrody IEMMY AWARD 2009, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego i animacjami Tomasza Bagińskiego.

W 2013 roku minęło 100 lat od paryskiej prapremiery baletu. Z tej okazji spektakl, Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasw Preljocaja w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca, został zarejestrowany w technologii 2D i 3D przez reysera Konrada Smugę. Premiera telewizyjna odbyła się w programie 2 TVP, 8 czerwca 2013 r. Film wyprodukowany jest przez Kielecki Teatr Tańca we wspłpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Wojewdztwa Świętokrzyskiego przy wsparciu finansowym Prezydenta Kielc, jako działanie promujące region poprzez sztukę wysoką.

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorw ZAiKS
Wykonanie odbywa się za zgodą wydawnictwa Boosey & Hawkes

 

Kielecki Teatr TańcaPlac Moniuszki 2B25-334 Kielce
Tel: 41 36 76 712Fax: 41 36 76 911Szkoła Tańca: Tel: 41 34 46 171
sekretariat@ktt.plwww.ktt.pl

Kielecki Teatr Tańca © 2024. All rights reserved.

Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca

Dyrektor
Dr Elżbieta Pańtak
e.pantak@ktt.pl

Zastępca dyrektora
Dr Grzegorz Pańtak
g.pantak@ktt.pl