21-11-2023 19:0021 listopada 2023 r. (wtorek) zapraszamy do Ostrowca Świętokrzyskiego. Tam, na gościnnej scenie Partnera będziemy mogli zaprezentować Państwu spektakl KTT pt. ,,BARBARICUM”. A to w ramach projektu pn. ,,Prezentacja spektakli w regionie świętokrzyskim”.

Widowisko odbędzie się 21 listopada o godzinie 19.00 w sali Kina Etiuda przy Alei 3 Maja 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bilety w cenie 50 zł, 40 zł oraz 20 zł (w bocznych balkonach) do nabycia w Ostrowieckim Browarze Kultury, Centrum Tradycji Hutnictwa oraz na portalu https://bilety.mck.ostrowiec.pl/

,,Barbaricum” to taneczno-muzyczne widowisko zawierające opowieść o barbarzyńcach ze środkowej Europy, dawnych mieszkańcach krainy na północ od Karpat. Warstwa muzyczna została stworzona przez Piotra Stefańskiego i Emilię Annę Tuśnio -liderów grupy DYM i stanowi dźwiękowy portal, przez który widzowie przenoszą się do II wieku naszej ery – czasów epoki żelaza, gdy na ziemi świętokrzyskiej płonęły setki dymarek. Ludzi zamieszkujących kiedyś ten obszar niektórzy nazywają Wandalami, a ich dorobek materialny archeolodzy określają mianem kultury przeworskiej.

Przechodząc przez artystyczny portal zanurzamy się w elementy charakterystyczne dla tej kultury, poznając wyrażone dźwiękiem i ruchem obyczaje oraz ówczesne wierzenia. Warstwa ruchowa została opracowana w oparciu o współczesne techniki ekspresji tanecznej przez dwójkę choreografów: Elżbietę Pańtak oraz Artura Grabarczyka. W spektaklu mieszają się wątki miłosne, magiczne i rytualne przetworzone artystycznie z elementami historycznymi. Autorzy spektaklu starają się uwypuklić istotne aspekty tamtej kultury materialnej i duchowej, próbując przywołać refleksję, że choć minęło tak wiele lat, wciąż w niektórych sferach jesteśmy barbarzyńcami. Stanowi o tym użyty w spektaklu symboliczny zwrot: Wszystko się kończy, lecz nic nie znika.

TWÓRCY SPEKTAKLU:
Elżbieta Pańtak – choreografia/dramaturgia
Artur Grabarczyk – choreografia
Piotr Stefański – idea/muzyka
Emilia Anna Tuśnio – muzyka
Małgorzata Słoniowska – kostiumy
Tadeusz Nowakowski – projekcje multimedialne
Grzegorz Pańtak – reżyseria światła
Maciej Miernik – przygotowanie rekwizytów
Na scenie wystąpią artyści Kieleckiego Teatru Tańca oraz Zespół muzyczny DYM.

Widowisko dla widzów powyżej 12 lat.

 

Spektakl zostanie wystawiony jako projekt Kieleckiego Teatru Tańca pn. ,,Prezentacja spektakli w regionie świętokrzyskim” stanowiący Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu PRZESTRZENIE SZTUKI, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

Aktualna obsada

Zespól artystyczny Kieleckiego Teatru Tańca:

 

Soliści spektaklu: Joanna Plata, Piotr Ziółkowski

oraz

Małgorzata Boruń, Julia Domagalska, Arkadia Dziarmaga, Alicja Horwath-Maksymow, Małgorzata Kowalska, Pamela Paprota, Marta Starostecka, Klaudia Tkaczyk, Roksana Wieczorek, Kamila Zimnowoda

Paweł Jacak, Marek Szajnar, Kamil Zdańkowski, Mikołaj Wojtachnio.

Kielecki Teatr TańcaPlac Moniuszki 2B25-334 Kielce
Tel: 41 36 76 712Fax: 41 36 76 911Szkoła Tańca: Tel: 41 34 46 171
sekretariat@ktt.plwww.ktt.pl

Kielecki Teatr Tańca © 2024. All rights reserved.

Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca

Dyrektor
Dr Elżbieta Pańtak
e.pantak@ktt.pl

Zastępca dyrektora
Dr Grzegorz Pańtak
g.pantak@ktt.pl