24 kwietnia 2016 r. Spektakl wystawiony będzie podczas Gali finałowej Konkursu Teatrów Tańca Start wieczoru o godzinie 18.00
Bilety na cały wieczór: Gala i spektakl Polskiego Teatru Tańca w cenie 30, 40 i 50 zł.
Rezerwacje: tel 41 36 76 712, impresariat@ktt.pl
Kasa czynna w godzinach 14.00 – 17.00 od poniedziałku do piątku
oraz na godzinę przed spektaklem
LAMENT. Pamięci Tadeusza Różewicza
Choreografia i reżyseria: Ewa Wycichowska
Muzyka: Krzysztof Wiki-Nowikow
Video: Daniel Stryjecki (w ramach stypendium MKiDN)
Scenografia: Bohdan Cieślak
Kostiumy: Anna Czyż
Asystent kostiumografa i stylizacja fryzur i nakryć głowy: Adriana CygankiewiczOpracowanie dramaturgiczne tekstów: Jagoda Ignaczak
Konsultacja literacka: Maria Dębicz
Czas trwania: 70min.
Spektakl pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka
„Lament” rozumiany jest tu wielorako. Jako zagadnienie wielopłaszczyznowe odnoszące się zarówno do kwestii osobistych, jak i rodzaju stanu psychicznego oraz emocjonalnego, który dotyka artystę w relacji z dziełem i jego oceną. Jest więc to także indywidualny dialog każdego z twórców spektaklu z różewiczowską „raną”. Twórców interesuje wniknięcie w transgresywny świat, jaki rodzi się między przestrzenią traumy a przestrzenią dzieła, które pełni terapeutyczny, a zarazem ekspiacyjny charakter. Istota intymności wyznania zawarta w utworach składających się na tom Różewicza, stała się dla twórców spektaklu inspiracją do działania, zmierzającego do podjęcia pracy nad wybranymi wątkami i motywami, które w sposób kreacyjny wpisuje dzieło w strukturę gatunkową teatru tańca. Równoważąc znaczenie słowa i ruchu, budując strukturę dramaturgiczną ze znaku semantycznego i znaku ciała, twórcy spektaklu, myślą o dychotomii świata i dychotomii sztuki.
Układ formalny spektaklu obejmuje dwa wymiary czasowe, w których umieszczone są postaci i rozgrywają się relacje między nimi. Te przestrzenie równoległe budują świat poetycko-realistyczny, adekwatny do języka teatru, jakim operował w swojej twórczości Tadeusz Różewicz.
Niezwykle istotna rola w planowanym projekcie, przypisana jest też warstwie plastycznej, muzycznej i multimediom, które nie będą pełnić funkcji ornamentacyjnej, lecz znaczeniową.
Projekt „Lament” został zakwalifikowany do udziału w Festiwalu strefa_kontaktu 2016 organizowanym przez Teatr Współczesny we Wrocławiu i współpracy koprodukcyjnej. (Europejska Stolica Kultury 2016)
XVI FESTIWAL TAŃCA WSPIERAJĄ