03-11-2021 12:00


Z dumą informujemy o kolejnej odsłonie projektu pt. „Taniec w Literaturze” , która tym razem odbędzie się u partnera projektu – w Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach: Mediatece „Poczytalnia Na dVoRcu” w dniu 3 listopada 2021 r., o godzinie 12:00 .

 

Pierwsze spotkanie odbyło się na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca.

I tym razem do udziału w projekcie, polegającym na czytaniu fragmentów dzieł literackich, zaprosiliśmy znane osobistości ze świata kultury i polityki

Fragmenty literackie zobrazują tańcem: tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Kielce (działającym w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach), artyści Kieleckiego Teatru Tańca, solistka Wiktoria Kozłowska.

 

,,Pieśń Świętojańska o Sobótce” Jana Kochanowskiego

* Odczytają Zastępcy Prezydenta Miasta Kielce Pani Agata Wojda oraz Pan Marcin Chłodnicki

* Stylizację tańca sobótkowego zatańczą dla Państwa tancerki Kieleckiego Teatru Tańca: Małgorzata Boruń, Alicja Horwath-Maksymow, Małgorzata Kowalska, Monika Kuc-Piechota, Marta Starostecka, Klaudia Tkaczyk.

,,Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza

* Fragment odczyta przewodnicząca Rady Miasta Kielce Pani Joanna Winiarska

* Poloneza wykonają tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Kielce z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach: Wiktoria Domaradzka, Anna Pęczalska, Grzegorz Boszczyk, Radosław Michalski.

 

,,Eugeniusz Oniegin”  Aleksander Puszkin

* Fragment odczyta Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce Pan Grzegorz Sowiński oraz Dyrektor Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” Pan Piotr Bogusław Jędrzejczak.

* Impresję taneczną do arii Leńskiego z Opery ,,Oniegin” przedstawią Państwu soliści Kieleckiego Teatru Tańca: Małgorzata Kowalska i Mateusz Wróblewski

 

,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

* Do przeczytania fragmentu z motywem tańca w ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej zaprosimy propagatorkę zdrowego stylu życia, instruktorkę jogi Panią Iwonę Wentę.

* Krakowiaka zobaczą Państwo w wykonaniu tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Kielce

 

,,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

* Fragment z motywem tańca w ,,Weselu” Stanisława Wyspiańskiego przeczyta Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Kielcach Pan Andrzej Zdeb.

* Artyści Kieleckiego Teatru Tańca przedstawią chocholi taniec w charakterze błędnego koła, zaklętych w sen i uśpionych Polaków. Zapraszamy na scenę tancerki i tancerzy: Małgorzata Boruń, Alicja Horwath-Maksymow, Małgorzata Kowalska, Monika Kuc-Piechota, Dawid Pieróg, Mateusz Wróblewski, Piotr Ziółkowski.

 

,,Chłopi” Władysław Stanisław Reymont

* Fragment z motywem tańca w Chłopach Władysława Reymonta odczyta Dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach Pani Justyna Kukułka.

* Oberka zatańczą soliści Kieleckiego Teatru Tańca – Klaudia Tkaczyk i Kamil Zdańkowski.

,,Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

* Do przeczytania fragmentu utworu z motywem balu zaprosimy Dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach Panią dr Iwonę Kijewską.

* Dostojeństwo takiego wydarzenia ukażą nam artyści Kieleckiego Teatru Tańca.

,,Walc” Julian Tuwim

* Do przedstawienia tego utworu zaprosimy nauczycielkę j. polskiego w Zespole Szkół im. Juliusza Verne’a w Kielcach Panią Paulinę Mularską-Ołowiak.

* Ten piękny walc we własnej autorskiej choreografii zatańczy tancerka z zespołu IMPULS I Barbara Jung.

 

.
,Walc” Czesław Miłosz – wiersz z tomu ,,Ocalenie” 1945 r.

* Do przeczytania fragmentu utworu opisującego katastroficznego walca w interpretacji Czesława Miłosza zaprosimy Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 im. K. Makuszyńskiego w Kielcach Pana Sylwestra Ozgę.

* Emocje tego utworu przedstawi tancerka z zespołu IMPULS I Natalia Łomińska.

,,Tango” Sławomir Mrożek

* Fragment odczytany zostanie przez założycielkę I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego im. Janiny Kossakowskiej-Dębickiej w Kielcach Panią Małgorzatę Jóźwiak.

* Relacje międzyludzkie i ich temperaturę w tangu ukażą nam artyści Kieleckiego Teatru Tańca: Alicja Horwath-Maksymow, Marta Starostecka, Bartłomiej Banasiak, Aleksander Staniszewski, Piotr Ziółkowski, Kamil Zdańkowski.

,,Niech żyje bal”  Agnieszka Osiecka

* Fragment odczyta nauczycielka  j. polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach Pani Marzena Iwanicka.

*  Impresja taneczna zostanie przedstawiona w wykonaniu Wiktorii Kozłowskiej oraz artystów Kieleckiego Teatru Tańca

 

 

Projekt Taniec w literaturze realizowany będzie wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Kielcach.

Jego celem jest zintegrowanie potencjału dwóch instytucji: Kieleckiego Teatru Tańca i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Dzięki temu wzmocni się element popularyzatorski dla obydwu dziedzin: tańca i czytelnictwa. Unikatowa formuła artystycznego spotkania żywego tańca z czytaniem wątków tanecznych w literaturze przez znane osoby, wpłynie na poznanie walorów tańca i jego kontekstu w kulturze oraz jesteśmy przekonani, zachęci młodych ludzi do korzystania w większym stopniu z bibliotek i propozycji repertuarowych teatru tańca.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

Poniższe zdjęcia zostały wykonane podczas spektaklu na Małej Scenie KTT.


Galeria

Kielecki Teatr TańcaPlac Moniuszki 2B25-334 Kielce
Tel: 41 36 76 712Fax: 41 36 76 911Szkoła Tańca: Tel: 41 34 46 171
sekretariat@ktt.plwww.ktt.pl

Kielecki Teatr Tańca © 2024. All rights reserved.

Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca

Dyrektor
Dr Elżbieta Pańtak
e.pantak@ktt.pl

Zastępca dyrektora
Dr Grzegorz Pańtak
g.pantak@ktt.pl