02-04-2022 19:00


Rezerwacja biletów w kasie KTT: tel. (41) 361 27 46.


Pozostajemy w tematyce biblijnej !

Po premierze Wieczoru Tanecznego Epifanie czas na choreografów, wywodzących się z Kieleckiego Teatru Tańca. Zapraszamy na taneczne, pełne pasji, wciągające obrazy, poświęcone dylematom moralnym człowieka, zawartym w przypowieściach z Ksiąg Starego Testamentu: Sodoma i Gomora oraz Kain i Abel .

Przed Państwem premiera Dyptyku Biblijnego, na który składają się dwa spektakle:

  • „Sodoma i Gomora” oraz
  • „Kain i Abel”.

 

Zapowiedź Wieczoru pt. „Dyptyk Biblijny”

 

SODOMA I GOMORA

PREMIERA

Choreografia: Kamil Zdańkowski

Muzyka: John Murphy, Armand Amar

Autorskie projekty multimedialne: Adam Bakalarz

Obsada:
Lot – Aleksander Staniszewski
Żona Lota – Alicja Horwath-Maksymow

Mieszkańcy Sodomy i Gomory – Małgorzata Boruń, Julia Domagalska, Małgorzata Kowalska, Monika Kuc-Piechota, Katarzyna Lipiec, Pamela Paprota, Anna Piotrowska, Marta Starostecka, Oliwia Teodorczyk, Klaudia Tkaczyk, Sandra Zybała, Bartłomiej Banasiak, Dawid Pieróg, Szymon Pacholec, Mateusz Wróblewski, Piotr Ziółkowski

 

Starotestamentowa historia o Sodomie i Gomorze opowiada o mieszkańcach dwóch miast kananejskich.

Deprawacja i rozpusta ich mieszkańców doprowadza do tak wielkiego gniewu Boga, iż postanawia położyć kres szerzeniu się zła i zniszczyć oba miasta. Dokładniejsza analiza, dokonana w oparciu o wiedze historyczną, znajomość uwarunkowań politycznych oraz świadomość symbolicznego języka Biblii, rzuca na tą opowieść nowe światło.

Pycha, niegodziwość, rozpusta i pogarda dla prawa ludzkiego i boskiego doprowadziły oba miasta do upadku moralnego. W historii tej mamy również do czynienia z toksycznym oddziaływaniem zdeprawowanego społeczeństwa na jednostkę, przy czym, co warto podkreślić jednostka nie pozostaje całkowicie bezbronna.
Wykorzystując szeroko rozumiany taniec współczesny jako formę wyrazu artystycznego otrzymujemy interpretację przypowieści w ujęciu, gdzie głównym motywem, w opisie upadku moralnego, jest rzymskokatolickie pojęcie Siedmiu Grzechów Głównych.

 

KAIN I ABEL

PREMIERA

Choreografia: Aleksander Staniszewski

Muzyka: Emil Tabakov, Gustav Holst

Autorskie projekty multimedialne: Adam Bakalarz

Obsada:
Kain – Mateusz Wróblewski
Abel – Dawid Pieróg
Ewa – Małgorzata Kowalska

Zazdrość – Szymon Pacholec
Plugawe myśli – Małgorzata Boruń, Marta Starostecka, Oliwia Teodorczyk, Klaudia Tkaczyk
Biel wolą Boga –  Julia Domagalska, Katarzyna Lipiec,  Anna Piotrowska, Bartłomiej Banasiak, Kamil Zdańkowski, Piotr Ziółkowski

 

Inspiracją spektaklu jest biblijny fragment z Księgi Rodzaju. Treść opisywanej w niej historii braci Kaina i Abla jest powszechnie znana nawet poza chrześcijaństwem czy judaizmem.

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że jest to krótka folklorystyczna legenda o dwóch skłóconych braciach czy też moralizatorska opowieść o kacie i ofierze, gdzie dobro upostaciowione w figurze niewinnego Abla zostaje uwznioślone, a zło, którego archetypem jest grzeszny Kain zostaje potępione. Warto jednak zwrócić uwagę na relacje, jaką każdy z braci nawiązuje z Bogiem.

Kain i Abel różnią się miedzy sobą wiekiem, temperamentem, osobowością a także stylem życia. Te różnice powodują, że relacja każdego z nich z Bogiem  jest inna.  Z tej inności wynika ocena Boga, zarówno nich samych, jak i ich czynów. Tajemnica intymnej relacji między człowiekiem a Bogiem ukazana za pomocą środków tanecznych, być może pobudzi do przemyśleń i refleksji.

 

Serdecznie zapraszamy do rezerwacji biletów pod numerem telefonu: 41 361 27 46.

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

 

Zdjęcia przedstawiają malarskie inspiracje do spektakli oraz ujęcia z prób scenicznych, autorstwa B. Kruka.


Galeria

Kielecki Teatr TańcaPlac Moniuszki 2B25-334 Kielce
Tel: 41 36 76 712Fax: 41 36 76 911Szkoła Tańca: Tel: 41 34 46 171
sekretariat@ktt.plwww.ktt.pl

Kielecki Teatr Tańca © 2024. All rights reserved.

Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca

Dyrektor
Dr Elżbieta Pańtak
e.pantak@ktt.pl

Zastępca dyrektora
Dr Grzegorz Pańtak
g.pantak@ktt.pl