18-09-2020 18:00


Rezerwacja biletów w kasie KTT: tel. (41) 361 27 46.


Zapraszamy na inaugurację pilotażowego programu PRZESTRZENIE SZTUKI, którego operatorem w naszym województwie jest Kielecki Teatr Tańca – miejska instytucja artystyczna.

 

OPIS PROGRAMU

Przestrzenie Sztuki to ogólnopolski, interdyscyplinarny, program realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przestrzenie Sztuki powstają w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Miasto Kielce i nasz region stały się jednym z ośrodków, w którym realizowany będzie projekt z wiodącą rolą tańca.

Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, Kielecki Teatr Tańca stara się w jak najszerszym stopniu aktywizować mieszkańców Kielc i regionu oraz niezależne środowiska artystyczne mające na co dzień utrudniony dostęp do infrastruktury artystycznej. Pragniemy także rozwijać współpracę pomiędzy instytucjami artystycznymi i instytucjami kultury naszego miasta i regionu poprzez podejmowanie wspólnych inicjatyw, dających synergię powstałą z syntezy różnych dziedzin sztuki.

Pozostajemy otwarci na wymianę z artystami z całej Polski i zagranicy, którzy będą mogli we współpracy z nami integrować i rozwijać artystycznie nasze środowisko oraz rozwijać własne projekty w oparciu o nasz potencjał, tworząc kreatywna przestrzeń wymiany.

 

Jednym z czterech dużych projektów realizowanych w ramach edycji 2020 jest spektakl społeczno-artystyczny pt. „Pożegnanie Króla: Verdi”.

Premiera sceniczna tego spektaklu odbędzie się 18 września 2020 r. (piątek) o godz. 18.00 na dużej scenie Kieleckiego Teatru Tańca pl. Moniuszki 2 B.

Spektakl 1-aktowy, czas trwania ok. 70 min.

 

OPIS PROJEKTU

Szekspirowski „Król Lear” i muzyka Giuseppe Verdiego, stały się źródłem inspiracji dla reżysera Michała Znanieckiego, autora spektaklu „Pożegnanie Króla: Verdi”. Kielecka publiczność będzie miała wyjątkową okazję, by zobaczyć widowisko nietypowe, w którym na jednej scenie łączą się i przenikają różne światy. Nie tylko światy artystyczne, ale i społeczne. W opowieść o Królu Learze (w tej roli legendarny śpiewak Jerzy Artysz) wprowadzą widzów  tancerze Kieleckiego Teatru Tańca oraz grupa taneczna seniorów z Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem” przygotowana choreograficznie przez Sebastiana Tobiasza Berga.

Teatr tańca przenikać się będzie z operą i najwspanialszymi ariami Giuseppe Verdiego z takich oper jak „Rigoletto”, „Don Carlos” czy „Falstaff”. Te sztandarowe karty muzyki operowej usłyszeć będzie można w interpretacji śpiewaków operowych (Jerzy Artysz, Iga Caban, Renata Dobosz, Anita Maszczyk) w towarzystwie orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali oraz Chóru Kameralnego „Fermata” przygotowanego przez Ewę Robak. Całość spektaklu poprowadzi Wojciech Malajkat, który wcieli się w postać królewskiego Błazna. Spektakl powstaje we współpracy z Fundacją Jutropera, która od lat realizuje cykl„Głos wykluczonych”.

 

OBSADA SPEKTAKLU / ARTYŚCI NA SCENIE

Śpiewacy:

Król Lear: Jerzy Artysz
Kordelia: Iga Caban
Goneryla: Renata Dobosz
Regana: Anita Maszczyk

 

Aktor:

Fool: Wojciech Malajkat

 

Zespół baletowy Kieleckiego Teatru Tańca (21 osób).

Grupa taneczna seniorów z Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem” (21 osób).

Chór kameralny „Fermata” przygotowany przez Ewę Robak (20 osób).

Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali (25 osób).

 

Realizatorzy:
Michał Znaniecki – autor spektaklu, reżyser
Sebastian Tobiasz Berg – choreografia
Tadeusz Kabicz – przygotowanie grupy seniorów
Hubert Stolarski – asystent
Karolina Jacewicz – projekcje multimedialne
Dariusz Albrycht – reżyseria świateł
Jacek Kita – aranżacje muzyczne, przygotowanie muzyczne solistów

Informujemy, że podczas spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

Spektakl będzie także zarejestrowany i emitowany przez TVP odział Kielce.

————————————————————————————————————————————–

Serdecznie zapraszamy. Informacje w sprawie płatnych zaproszeń i biletów można uzyskać po 41 361 27 46 lub e-mailowo: promocja@ktt.pl (zaproszenia), r.pieczaba@ktt.pl (bilety).

Ceny biletów: 30 zł (dzieci), 55 zł i 65 zł.

 

Projekt Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 


Galeria

Kielecki Teatr TańcaPlac Moniuszki 2B25-334 Kielce
Tel: 41 36 76 712Fax: 41 36 76 911Szkoła Tańca: Tel: 41 34 46 171
sekretariat@ktt.plwww.ktt.pl

Kielecki Teatr Tańca © 2024. All rights reserved.

Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca

Dyrektor
Dr Elżbieta Pańtak
e.pantak@ktt.pl

Zastępca dyrektora
Dr Grzegorz Pańtak
g.pantak@ktt.pl