18-10-2019 19:00


Rezerwacja biletów w kasie KTT: tel. (41) 361 27 46.


18 października 2019 r. godz. 19:00, Mała Scena

Krakowski Teatr Tańca wystąpi ze spektaklem pt.: „My / wy”

choreografia: Eryk Makohon i zespół

dramaturgia: Eryk Makohon

reżyseria: Eryk Makohon

wykonanie: Pamela Bosak, Paulina Dziuba, Monika Godek, Paweł Łyskawa, Angelika Mizińska, Magdalena Skowron, Mateusz Ulczok, Dominik Więcek

muzyka: Michał Paduch (śpiew: Paulina Dziuba)

reżyseria świateł: Eryk Makohon

scenografia: Eryk Makohon

kostiumy: Eryk Makohon i zespół

produkcja Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca

partnerzy: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

premiera (data i miejsce): 16 grudnia 2017, Cricoteka

czas trwania spektaklu: 60 minut

Punktem wyjścia w kreacji spektaklu MY/WY był temat polaryzacji polskiego społeczeństwa drugiej dekady XXI w. Podejmowany przez choreografa Eryka Makohona temat realizuje się w kilku przyjętych płaszczyznach twórczych:
Przestrzeń – Aktor – Widz
Poprzez fizyczne oddzielenie przestrzeni oglądających i oglądanych wiszącą siatką autor czerpie z dramaturgii sytuacji wyraźnego podziału. Poprzez polaryzacje i oddzielenie widza pokazując potrzebę wspólnotowości i bunt przeciwko narzucanej prze współczesną politykę konieczności zajmowania jednoznacznego stanowiska. Ta nowa/stara definicja przestrzeni stawia widza w nowej sytuacji odbierając mu funkcję niemego świadka spektaklu na rzecz roli zbiorowej postaci interlokutora. Pozorny podział stanowi tu zatem formę zbliżenia – bezpośredniej konfrontacji.
Pieśń – Ciało – Widz
Pieśń ludowa poddana nowej aranżacji to kolejny z faktorów twórczych budujących następny poziom podziału, podziału między tradycją a współczesnością, polskością a duchem szerszej wspólnotowości. Konotacje z techniką śpiewu białego to oczywiste odniesienia do idei wolnościowych ale też energetycznej ekstatyczności zawierającej się często w istocie buntu. Ludowe inspiracje to nie tylko nawiązanie do „przenikającej” podziały mentalności polskiej z jej nutą przaśności i przywar z jednoczesnym naddaniem współczesnego beatu ale także nawiązanie do Poleskiej Techniki Tańca Współczesnego – koncepcji Jacka Łumińskiego. Zakłada ona czerpanie z ludowości jako ucieleśnienia nie tylko tradycji ale też pamięci historycznej czy losów narodu pozostawiających „ślady pamięci” w ciele, możliwe do przekucia we współczesny kod ruchowy sam w sobie stanowiący dramaturgię ciała – dramaturgie spektaklu. Ten kod ruchowy staje się głównym, naturalny i organicznym sposobem kinestetycznej komunikacji aktor – widz.
*Spektakl został nagrodzony w konkursie na najlepszy spektakl teatru niezależnego „The Best OFF 2018”
Spośród ponad 220 zgłoszonych do konkursu spektakli, jury w składzie: Piotr Cieplak, Marcin Kęszycki, Dariusz Kosiński, Katarzyna Knychalska, Piotr Olkusz wybrało pięciu laureatów, wśród których znalazł się spektakl „MY|WY”

*Spektakl jest niebiletowany. Wejściówki będą do odbioru, po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Rezerwacja pod nr telefonu: 41 361 27 46.

Spektakl powstał w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego Erykowi Makohonowi na rok 2017.


Galeria

Kielecki Teatr TańcaPlac Moniuszki 2B25-334 Kielce
Tel: 41 36 76 712Fax: 41 36 76 911Szkoła Tańca: Tel: 41 34 46 171
sekretariat@ktt.plwww.ktt.pl

Kielecki Teatr Tańca © 2021. All rights reserved.