9 października 2016 r., godz. 19.00, Centrum Sztuki Mościce

w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA

 

 

 

 

 

 

Łk 10, 29 (Kto jest moim bliźnim?)
choreografia Robert Bondara
kostiumy Agata Roguska
muzyka Antonio Sanchez, Ex Confusion

Trzonem spektaklu stała się otaczająca rzeczywistość społeczna. Relacje między zbiorowością a jednostką, próby odnalezienia swojego miejsca w grupie i obawa przed odrzuceniem, toksyczne mechanizmy spajające zbiorowość, takie jak strach i wspólne zagrożenie, opór i odwaga podróżowania pod prąd, stały się motorem budowanej z tancerzami Kieleckiego Teatru Tańca akcji scenicznej. Nawiązanie w tytule do Ewangelii według Św. Łukasza nadaje choreografii dodatkowy trop, który mam nadzieję wzbudzi refleksję nad stosunkiem i jakością naszych relacji z innymi.

Robert Bondara

 

OBSADA

duet: Liliia Zakharova, Krzysztof Dziarmaga
kwintet: Krzysztof Dziarmaga, Joanna Polowczyk, Aleksander Staniszewski, Liliia Zakharova, Kamil Zdańkowski
solo: Marta Starostecka
zespół: Marcos De Lima, Alicja Horwath-Maksymow, Dawid Kaptur, Ewelina Kubot-Łącka, Anna Kuc, Monika Kuc-Piechota, Pamela Paprota, Paulina Patyna, Marta Rolska, Tomasz Słomka, Arkadia Ślósarska, Joanna Wachnienko, Izabela Zawadzka, Kamil Zdańkowski, Małgorzata Ziółkowska

 

Stół bez szczęścia
choreografia Elżbieta Szlufik-Pańtak
muzyka Abel Korzeniowski

Przepiękna, poruszająca opowieść o samotności i walce o uwagę drugiego człowieka. Ukazuje przeżycia dziecka, które jest bacznym obserwatorem i świadkiem relacji istniejących między rodzicami. Spektakl w bardzo emocjonalny sposób pokazuje radość dziewczynki przeżywaną podczas, gdy rodzice okazują sobie uwagę i uczucie smutku i strach dziecka widzącego niezgodę między ukochanymi osobami. Spektakl ma wyraźnie zarysowaną linię dramaturgiczną.

Czasami trzeba być obok i czyjąś małą dłoń
zamknąć w swojej dużej dłoni.
Czasami trzeba spojrzeć głęboko
i uważnie w beztroskie oczy dziecka
bo dziecko boi się świata.

Elżbieta Szlufik-Pańtak

 

OBSADA

Ewelina Kubot-Łącka – matka
Grzegorz Pańtak – ojciec
Arkadia Ślósarska – dziecko

 

Stymulacja ciała – CLASS
choreografia – Elżbieta Szlufik-Pańtak
muzyka – collage z tradycyjnych i rozrywkowych utworów jazzowych
opracowanie światła – Grzegorz Pańtak

Stymulacja ciała – DANCE
choreografia – Grzegorz Pańtak
muzyka – Low Deep T
opracowanie światła – Grzegorz Pańtak

Taniec, aby mógł zaistnieć w swojej intensywnej postaci, wymaga zarówno specjalnych ćwiczeń kształtujących artystę tancerza jak i energii, która nadaje mu sens. Tradycyjne i współczesne odmiany tańca jazzowego zawierają niewyczerpalny w tych płaszczyznach potencjał. Z tego potencjału artyści tańca mogą czerpać zarówno w sferze kształtowania własnej techniki i motorycznych możliwości, jak i w sferze wyrażenia emocji oraz indywidualnej wrażliwości tanecznej i muzycznej.
Stymulacja ciała jest artystycznym opracowaniem i autorskim spojrzeniem choreografów na sceniczny taniec jazzowy jako styl, metodę lekcyjną i formę nie podlegającą dewaluacji mimo zmiennej mody. Ekspresyjny taniec jazzowy, odbarczony od intelektualnego przesłania, zawsze daje radość i spełnienie z możliwości artystycznego wyrażenia się nim. Widz będący świadkiem tego niewyrażalnego słownie fenomenu odczuwa wzrastającą witalność.
Choreografia Stymulacja ciała składa się dwóch części: CLASS i DANCE.
Na pierwszą część składają się kombinacje przy drążku, następnie sekwencje wykonywane z diagonalu i w centrum sceny. Kolejność ta ukazuje metodycznie stosowany proces kształtowania techniki i zdolności motorycznych tancerza w stylach tańca jazzowego. Opracowanie artystyczne polega na połączeniu ćwiczeń w spójny ciąg, zastosowanie rytmiczno-tanecznych łączników oraz budowanie choreografii w kanonie.
Druga część to kompozycja choreograficzna jazzowego tańca scenicznego, w znacznej części oparta na relacji tancerzy wobec siebie. Relacja pomiędzy partnerką i partnerem jest głównym łącznikiem i osią, wokół której rozwija się forma witalnego tańca jazzowego.

 

OBSADA

Alicja Horwath-Maksymow, Ewelina Kubot-Łącka, Anna Kuc, Monika Kuc-Piechota, Pamela Paprota, Paulina Patyna, Anna Piotrowska, Joanna Polowczyk, Marta Rolska, Marta Starostecka, Arkadia Ślósarska, Joanna Wachnienko, Liliia Zakharova, Izabela Zawadzka, Małgorzata Ziółkowska,
Marcos De Lima, Krzysztof Dziarmaga, Dawid Kaptur, Grzegorz Pańtak, Tomasz Słomka, Aleksander Staniszewski, Kamil Zdańkowski

 


Galeria

Kielecki Teatr TańcaPlac Moniuszki 2B25-334 Kielce
Tel: 41 36 76 712Fax: 41 36 76 911Szkoła Tańca: Tel: 41 34 46 171
sekretariat@ktt.plwww.ktt.pl

Kielecki Teatr Tańca © 2023. All rights reserved.