Udział Kieleckiego Teatru Tańca w I Festiwalu Sztuki Silk Road odbywającego się w Xi’an w Chinach

Teatru zaprezentował cztery spektakle:

Stół bez szczęścia – w choreograii Elżbiety Szlufik-Pańtak
Sen
Jakuba – w choreografii Grzegorza Pańtaka
Moja ławeczka – w choreograii Elżbiety Szlufik-Pańtak
Monochrome
w choreograii Jacka Przybyłowicza

 

Na Festiwal zostaliśmy zaproszeni przez chińskie Ministerstwo Kultury. Program artystyczny wystawiony był dwukrotnie.

W programie Festiwalu poza Kieleckim Teatrem Tańca jako reprezentantem Polski wystąpiły również grupy z Chin, Litwy, Bułgarii, Tajwanu, Turcji. KTT był najliczniejszą grupą spośród wszystkich przyjezdnych. Koszty wyjazdu i pobytu zespołu KTT w Xi’an pokrył organizator z Chin.  Wsparcia udzielił nam również prezydent Kielc Pan Wojciech Lubawski oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach.

Nasz intensywny pobyt przebiegł bardzo pomyślnie. Pierwszy dzień przeznaczyliśmy na aklimatyzację i zwiedzenie miasta od miejsc
reprezentacyjnych po egzotyczne zakątki tradycyjnych chińskich uliczek, które pozwoliły nam na przyjrzenie się z bliska codziennemu życiu tamtejszej społeczności. Dzień zwieńczyło obejrzenie tradycyjnego widowiska pt. „Flowers” chińskiego Teatru, na który organizatorzy zaprosili cały nasz zespół. Na drugi dzień przyszedł czas na przygotowanie sceny. Aby uniknąć kosztownego i kłopotliwego transportu scenografii, była ona przygotowana przez organizatorów na miejscu na podstawie przesłanych zdjęć i wymiarów. Po zaakceptowaniu elementów scenograficznych przyszedł czas na scenę. Barierę językową, która próbowała nam przeszkodzić w przygotowaniach pokonaliśmy dzięki tłumaczom chińsko-angielskim, o których zadbał organizator. Wszystkie napotkane przeszkody sceniczno-techniczne udało się skutecznie obejść i przystąpić do próby z artystami.
Spektakl rozpoczął się o godzinie 19.45. Na widowni zasiadło łącznie podczas dwóch wieczorów ok. 2000 widzów. Nasz repertuar przypadł tamtejszej publiczności do gustu, o czym świadczyło choćby nierozmawianie widzów podczas spektaklu (które zaobserwowaliśmy dzień wcześniej na spektaklu chińskiego teatru, gdzie publiczność swobodnie komentowała występ) i nietypowe dla chińskiej publiczności brawa w trakcie spektaklu.
Mimo zmęczenia po wielogodzinnym locie z przesiadkami i oczekiwaniem na lotniskach oraz 6-cio godzinnej różnicy czasowej, pobyt w Xi’an minął nam bardzo wyjątkowo. Zespół był bardzo miło przyjęty przez gościnnych Chińczyków, a przydzieleni opiekunowie towarzyszyli nam w każdej chwili, służąc pomocą. Swoją obecnością zaszczycił nas również dyrektor DepartamentuKultury Prowincji Shaanxi, który osobiście wręczył prezenty i podziękował dyrekcji Kieleckiego Teatru Tańca za przybycie do Xi’an i występ podczas Festiwalu.


Galeria

Kielecki Teatr TańcaPlac Moniuszki 2B25-334 Kielce
Tel: 41 36 76 712Fax: 41 36 76 911Szkoła Tańca: Tel: 41 34 46 171
sekretariat@ktt.plwww.ktt.pl

Kielecki Teatr Tańca © 2024. All rights reserved.

Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca

Dyrektor
Dr Elżbieta Pańtak
e.pantak@ktt.pl

Zastępca dyrektora
Dr Grzegorz Pańtak
g.pantak@ktt.pl