Kielecki Teatr Tańca wystąpi w operze pt. Traviata realizowanej przez Operę Izraelską.

www.israel-opera

Widowisko odbyło się na specjalnie zbudowanej scenie plenerowej u stóp Świętej Góry Masada na pustyni Judzkiej nad Morzem Martwym.
Materiał filmowy – budowa sceny

Materiał filmowy – TVP Kielce

Materiał filmowy – Traviata

 

Reżyserem opery jest Michał Znaniecki, z którym Kielecki Teatr Tańca miał okazję już współpracować przy okazji opery Turandot realizowanej we Wrocławiu. Choreografię przygotują Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak, którzy przy okazji wspomnianej opery Turandot wykazali się doświadczeniem, wyobraźnią i profesjonalizmem w realizacji tak dużych przedsięwzięć.

 

Opera była wystawiona cztery razy: 12, 14, 16 i 17 czerwca 2014 r. o godzinie 21.30.

 

Tradycja realizowania przedstawień operowych w miejcach ważnych historycznie i archeologicznie, istnieje już od wielu lat. Opera Izraelska podążając za tą tradycją po raz pierwszy przygotowała operę na wolnym powietrzu w 2010 roku. Była to opera Nabucco. Następnie w kolejych latach wystawiono Aidę i Carmen. Realizując Traviatę, organizatorzy spodziewają się przyjazdu do tego cudownego miejsca znajdującego się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, dziesiątek tysięcy miłośników opery z Izraela i wielu zakątków świata.

 

Libretto Francesco Maria Piave
Dyrygent Daniel Oren
Reżyser Michal Znaniecki
Projekt scenografii Luigi Scoglio
Projekty kostiumów Joanna Medynska
Reżyseria światła i video Bogumil Palewicz
Choreografia Elżbieta Szlufik-Pańtak , Grzegorz Pańtak

Soliści:
Violetta  Elena Mosuc, Aurelia Florian
Alfredo Celso Albelo, Jean-Frarcois Borras
Germont Ionut Pascu
Gaston Guy Mannheim
Barone Douphole Noah Briger
Marchese D’Obigny Samuel De Beck Spitzer
Dottore Grenvil Carlo Striuli
Anina Shiri Hershkovitz
Giuseppe  Mark Sheimer
Messenger  Anatoli Krasik
Party Guest  Sorin Semilian

Chór Opery Israelskiej pod dyrekcją Ethan Schmeisser
Orkiestra Symfoniczna Rishon LeZion
Kielecki Teatr Tańca w składzie:
Joanna Dziwisz, Gracja Górniak, Alicja Horwath-Maksymow, Barbara Karol, Ewa Kocka, Ewelina Kubot-Łącka, Anna Kuc, Monika Kuc–Piechota, , Joanna Polowczyk, Sara Sobieraj, Aleksandra Zatorska, Małgorzata Ziółkowska
Radomir Bachar, Dariusz Bujnowski, Krzysztof Dziarmaga, Piotr Górski, Fabian Fejdasz, Jerzy Kaźmierczak, Dawid Kwarciany, Jan Madej, Łukasz Oskar Michalak, Grzegorz Pańtak, Mateusz Pietrzak, Aurimas Sibirskas, Tomasz Słomka, Hubert Stachura, Jan Szahidewicz, Bartosz Wójcik, Zbigniew Zasada, Zdańkowski Kamil

Premiera Traviaty odbyła się 12 czerwca o godzinie 21.30. Wzięło w niej udział wiele znakomitych postaci i instytucji wśród których znaleźli się choreografowie Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak oraz cały zespół baletowy Kieleckiego Teatru Tańca.
W ciągu kilku tygodni, kamienna pustynia Judzka przeobraziła się w znakomicie funkcjonujący mechanizm artystyczny. W pustynnym, kosmicznym krajobrazie, specjalnie na potrzebę opery powstały trybuny na 7.500 widzów, całe zaplecze i infrastruktura dla artystów oraz przepiękna scena ze scenografią ukazującą zasypany Paryż. Wszystko to znalazło się na tle przepięknie podświetlonej, surowej, potężnej góry Masada, tworząc widok zapierający dech w piersiach.
Nie gorzej prezentowała się druga strona czyli wejście dla widowni. Przyjmując styl francuski, powstało kilka łuków, którymi tysiące widzów przemierzyło setki metrów, kosztując szampana i francuskie ciasteczka, aby znaleźć się na trybunie.
 
Tradycyjne dzwonki teatralne, obwieszczające początek przedstawienia zastąpiło uderzanie w olbrzymi talerz. Międzynarodowa publiczność powstała, aby wysłuchać hymn Izraela w wykonaniu kilkudziesięcioosobowej orkiestry pod batutą Daniela Orena.
 
Pierwszą scenę rozpoczęli tancerze Kieleckiego Teatru Tańca odgrywając na tle projekcji wielkiego zegara upływający czas. Również trzeci Akt zaczął się mocnym, tanecznym uderzeniem naszych artystów. Tym razem scena należała wyłącznie dla nich. Porywająca choreografia, brawurowe wykonanie tańca hiszpańskiego, towarzyszące choreografii autorstwa Państwa Pańtaków płomienie i sztuczne ognie nie bez powodu wznieciły falę owacji.
Tancerze KTT towarzyszyli również głównej bohaterce opery w ostatniej drodze życia. Ubrani na czarno, z czarnymi maskami i ozdobami na głowach odegrali poruszający taniec śmierci. Na pochwałę zasługuje tutaj polski reżyser światła Bogumił Palewicz, który z postaci wydobył olbrzymie, posępne zjawy na obraz duchów przeprowadzających Violettę do krainy umarłych.
 
Udział w operze jest dla całego zespołu KTT wydarzeniem wyjątkowym, prestiżowym i zaszczytnym. Wyczytane na początku i na końcu przedstawienia słowa “KIELECKI TEATR TAŃCA Z POLSKI”, “CHOREOGRAFIA ELŻBIETA SZLUFIK-PAŃTAK, GRZEGORZ PAŃTAK” przyprawiały o dreszcze i napełniały niesamowitą dumą. Móc tam być i myśleć “to mój Teatr” to niezapomniane przeżycie. Każdy Kielczanin i Polak może poczuć tą samą dumę i zaszczyt, bo to nasz wspólny Teatr reprezentował nas na tak wyjątkowym wydarzeniu.

Galeria

Kielecki Teatr TańcaPlac Moniuszki 2B25-334 Kielce
Tel: 41 36 76 712Fax: 41 36 76 911Szkoła Tańca: Tel: 41 34 46 171
sekretariat@ktt.plwww.ktt.pl

Kielecki Teatr Tańca © 2024. All rights reserved.

Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca

Dyrektor
Dr Elżbieta Pańtak
e.pantak@ktt.pl

Zastępca dyrektora
Dr Grzegorz Pańtak
g.pantak@ktt.pl